START
O NAS
HISTORIA
JUBILEUSZ
KONTAKT

Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce”
powstał w roku 2000 przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach. Pomysłodawcą jego założenia był ówczesny dyrektor domu kultury, pan Leszek Pniaczek. Choreografem zespołu została pani Maria Bobowska, na której barkach spoczęło przygotowanie grupy do pierwszych publicznych występów. Po niej funkcję tę przejęły kolejno panie Barbara Chęcińska (od 2001 r.) i Emilia Dziewońska (od 2002 r.). W początkowym okresie próby chóru i kapeli prowadzili Piotr Suchta, Józef Maniecki i Andrzej Topa. Piotr Suchta i Józef Maniecki napisali także pierwsze aranże.
W roku 2006 współpracę z Zespołem podjął pan Adrian Kulik – dyplomowany instruktor tańca, który od tamtego czasu do chwili obecnej jest choreografem i kierownikiem Zespołu. W roku 2015 do kadry dołączyła pani Paulina Karp – kierownik kapeli, akordeonistka, aranżer, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, a w roku 2018 pani Justyna Łokcik – instruktor wokalny, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie.
Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Dobczyce” mogą poszczycić się wieloma prestiżowymi nagrodami i tytułami zdobywanymi podczas wojewódzkich i ogólnopolskich turniejów tańca. Do najważniejszych z nich należą: tytuł Mistrzów Polski (wywalczony przez parę reprezentacyjną ZPiT w Olsztynie w 2010 roku) oraz brązowy medal Mistrzostw Polski (wywalczony w Wieliszewie w 2012).
Pary reprezentacyjne Zespołu wielokrotnie brały udział w najważniejszych imprezach tanecznych w Polsce, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Tańców Polskich ” O Pierścień Księżnej Izabeli” w Puławach, w Dziecięcym Turnieju Tańców Polskich „O Ziarnko Maku na Obwarzanku” w Krakowie, w Międzynarodowym i Ogólnopolskim Turniej Tańców Polskich „O Podlaską Szyszkę” w Siemiatyczach, w Ogólnopolskim Konkursie Tańców Polskich „Warmia”, w Mistrzostwach Podlasia w Tańcach Polskich w Drohiczynie, w Ogólnopolskim Turnieju Tańców Polskich „O Szablę Kmicica” w Drohiczynie i w wielu innych, zdobywając wielokrotnie medale i najwyższe miejsca na podiach.
Dobczyce Song and Dance Ensemble was founded in 2000 by a Community Centre of Culture and Sport in Dobczyce. Its originator was Leszek Pniaczek who was then the director of the Community Centre. Maria Bobowska became the first choreographer who shouldered the burden of preparing the group for its first public performances. Then, the next one to perform this function was: Barbara Chęcińska (from 2001) and Emilia Dziewońska (from 2002). In the early stages, the choir and the band practice were conducted by Piotr Suchta, Józef Maniecki and Andrzej Topa. Piotr Suchta and Józef Maniecki not only lead the practice but also wrote the first arrangements.
Adrian Kulik, a certificated dance instructor started collaborating with the group in 2006 and since then, he is the choreographer and the director of the Dobczyce Song and Dance Ensemble.
In 2015, Paulina Karp, the leader of the band, accordion-player, arranger and the graduate of the Academy of Music in Kraków and in 2018, Justyna Łokcik, a vocal coach, teacher and the graduate of the Academy of Music in Kraków joined the team.
Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce”
ul. Szkolna 43
32 – 410 Dobczyce
Kierownik Zespołu – Adrian Kulik,
e-mail: zpit.dobczyce@gmail.com
Znajdź nas na Facebooku:
